از جمله دست آوردهای مهم تكنولوژی برای زندگی انسان ،فضای مجازی و اینترنت است كه با وجود فوائد بیشمار خود، زندگی بسیاری از انسان ها را به خطر انداخته است و روزانه افراد زیادی به وسیله ارتباط با این تكنولوژی ، دنیا و آخرت خود را نابود می كنند و خود را در وادی هلاكت و بدبختی قرار می دهند .

در فضای مجازی آنچه بیشتر مورد توجه است ،خطرات این تكنولوژی برای چشم آدمی است كه هر لحظه می تواند با نمایش صفحات مختلف ،دام بزرگی را برای شما فراهم كند و اگر شیوه تعامل با آن را ندانید ، حتماً در دام این صفحه های به ظاهر زیبا خواهید افتاد.

از جمله مسائلی كه در این فضا به صورت گسترده به چشم می خورد عنوان هایی از این قبیل است: (عكس های +18 )(تصاویر +18) (ورود زیر 18 سال ممنوع) (كلیپ های +18)

هدف اصلی این قبیل عناوین این است كه می خواهند به خواننده القاء كنند كه این صفحات حاوی عكس های مبتذل و مستهجن و غیر اخلاقی است كه تنها افراد بالای 18 سال می توانند از آنها دیدن كنند و نوجوانان هفده و یا شانزده ساله اجازه ورود به این صفحات را ندارند .

آنچه عملاً شاهد آن هستیم كنجكاوی بیش از حد افراد به این عناوین است كه بعضاً حاضر هستند به هر قیمتی از محتویات این صفحات اطلاع پیدا كرده و آنها را مشاهده كنند .

اكنون با ما همراه باشید تا دیدگاه قرآن مجید و روایات اسلامی را پیرامون مشاهده این قبیل صفحات اینترنتی بررسی كنیم :

سوال: آیا از دیدگاه قرآن مشاهده صفحات مخرب برای افراد بالای هجده سال مجاز است؟

جواب: آنچه در آیات الهی در مورد مشاهده تصاویر مبتذل بیان شده است این است كه:

(قُل لِّلْمُۆْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ : به مردان با ایمان بگو: «دیده فرو نهند و پاكدامنى ورزند، كه این براى آنان پاكیزه‏تر است، زیرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است.») (النور : 30)

طبق این آیه شریفه ، رسیدن به سن قانونی هجده سال هیچ گونه مجوزی برای مشاهده تصاویر مستهجن و كلیپ های ضد اخلاقی نیست و هیچ مسلمان و مۆمنی حق مشاهده این گونه صفحات مخرب را ندارد، چرا كه دیدن این صفحات می تواند پاكدامنی شما را با خطرات جدی مواجه كند و تنها مسئله ای كه در این آیه به آن اشاره نشده است، شرط سنی است و این مسئله به عنوان یك تكلیف شرعی و قرآنی بر عهده هر مسلمان و مخصوصاً جوانانی كه سن آنها به هجده سال رسیده است می باشد، چرا كه بر خلاف تصور رایج این دسته از افراد در نقطه حساسی از زندگی به سر می برند و تحریك پذیری آنها نسبت به بقیه سنین بیشتر است.

در فضای مجازی آنچه بیشتر مورد توجه است ،خطرات این تكنولوژی برای چشم آدمی است كه هر لحظه می تواند با نمایش صفحات مختلف ،دام بزرگی را برای شما فراهم كند و اگر شیوه تعامل با آن را ندانید حتما در دام این صفحه های به ظاهر زیبا خواهید افتاد

سوال: آیا از دیدگاه روایات ، مشاهده صفحات اینترنتی مستهجن برای افراد بالای هجده سال مجاز است؟

در روایات اسلامی مسئله نگاه یكی از مسائلی است كه در ارتباط با آن روایات متعددی بیان شده است اما از هیچ یك از این روایات نمی توان استفاده كرد كه هجده سالگی مجوزی است برای نگاه حرام و با رسیدن به سن هجده سال می توان به راحتی از سایت های مختلف بازدید كرد و این اطمینان را به خود داد كه این سایت ها و وبلاگ ها هیچ آسیبی برای شما نخواهد داشت.

اكنون به یكی از روایات مهم در باب نگاه اشاره می كنیم كه در آن افراد را در مواجه با یك صحنه گناه به دو دسته تقسیم می‌كند، آنجا كه امیر مومنان علی علیه السلام می فرماید:

(هرگاه یكی از شما زنی را دید و از او خوشش آمد به سراغ همسر خود برود زیرا نظیر آنچه دیده است در همسر خود او نیز هست .

شیطان را به خود راه ندهد و چشم خود را از آن زن برگرداند، اگر زن ندارد دو ركعت نماز بخواند و بسیار حمد خدا گوید و بر پیامبر و آل او صلوات بفرستد و آنگاه از خداوند مسئلت كند كه از فضل خویش عطایش فرماید، خداوند از روی مهر و رافت خود نیاز او را برطرف خواهد ساخت.) (بحارالانوار ،ج10،ص 115)

آنچنان كه در این روایت نیز مشاهده می كنید نه تنها افراد بالای هجده سال بلكه افراد متاهل نیز حق مشاهده صحنه های حرام را ندارند و متأهل و مجرد بودن و سن خاصی ،نمی تواند مجوزی برای ارتكاب گناه شود .

به امید آنكه با انجام دادن نگاه هایی كه در روایات اسلامی  عبادت معرفی شده است از جمله انس و نگاه به صفحات قرآن مجید و همچنین نگاه محبت آمیز به چهره پدر و مادر بتوانیم چشم های خود را در برابر خطراتی كه هر ثانیه ما را در فضای مجازی تهدید می كند بیمه كنیم .یـــادمـــان نـــرود . . . 

گاهـی به گنـاه به انـدازه یک کـلیـک فاصـله داریم


یـادمـان نـرود

فضای مجازی هم محـضر خداست...


در روز حساب تمام این سایت ها، تمام کلیک ها، یاهو مسنجرها، آی دیها، 

چت روم ها به حرف می آیند و گواهی می دهند بر کارهایمان.

نکنـد کــه شـرمـنده شـویـم...


خدای فضای مجازی حقیقیِ حقیقی است...حواسم باشد...


منبع پست : وبلاگ منتظران مهدی


برچسب ها :
ورود افراد زیر 18 سال ممنوع ,  تصاویر+18 ,